ليوميوم معده و بررسي چند مورد از بيماري

نويسنده: جلال مظهري
استاد راهنما: سيد علي جلالي
استاد مشاور:
تاريخ دفاع: 1373/01/01
مدرك: دكتراي تخصصي جراحي عمومي
دانشگاه: دانشگاه علوم پزشكي ايران، پزشكي،
چكيده: بيماريهاي معده بعنوان بخش قابل توجهي از دستگاه گوارش انسان از موارد شايع مراجعات پزشكي است و گسترد? وسيع تظاهـرات گـرفتاري اين عضو در بيماريهاي مختلف، لزوم شناخت دقيق و تشخيص و بالطبع درمان مناسب را بـراي هـر پـزشكي بخصوص جامعه جراحان عمومي از اهميت ويژه اي برخوردار مي سازد.
مي دانيم كه در بخش ابتلاء معده به بيماريهاي تومورال، شايع ترين تومورهاي معده و اكثريت آنها را تومورهاي بدخيم بميزان حتي بالاتر از 95% تشكيل مي دهند كه متاسفانه در مملكت ما اكثريت قريب به اتفاق مبتلايان زماني مراجعه مي كنند كه فرصت انجام درمانهاي اساسي و بهبودي بخش را سپري كرده اند و در بيشتر اوقات اقدامات جراحي صرفاً براي بهبود نسبي كيفيت باقيمانده زندگي بيماران و يا كنترل علائم بيماري انجام مي پذيرد.
تومورهاي خوش خيم معده بسيار نادر هستند و بطور اتفاقي در بررسي هاي آندوسكوپيك و يا در خلال اتوپسي يافت مي شوند.
ليوميوم معده هر چند از موارد نادر تومورهاي خوش خيم معده است اما از آنجائي كه تشخيص صحيح آن جراح معالج را از انجام دادن اعمال جراحي بزرگ و پر عارضه كه بطور روتين براي تومورهاي بدخيم معده انجام مي گيرد باز مي دارد و كمك ذي قيمتي به بيماران مبتلا براي داشتن طول عمري مناسب و رهائي از مشكلات حاصله و به ويژه اطمينان از عدم ابتلاء به سرطان معده كه تشخيص هر نوع توموري در معده بالطبع آن را در خاطر پزشك و بيمارش تجلي مي سازد خواهد كرد.
انگيزه اصلي انتخاب و ويرايش اين مجموعه بازآموزي و يادآوري علائم و نشانه ها و درمان تومورهاي خوش خيم عضلاني معده مي باشد كه در محدوده علائم و نشانه هاي بيماري اغلب تشابهات فراواني بـا تـومـورهاي بدخيم دارد (مانند خونريزي گوارشي و احساس وجود توده اي در اپي گاستر) ولي درماني كاملاً متفاوت و نتيجه اي بسيار عالي برخلاف تومورهاي بدخيم دارد.
اميد است اين تلاش ناقص مورد قبول و استفاده جويندگان علم و مشتاق آگاهي باشد تا چه در نظر آيد و قبول افتد.
كلمات كليدي: