وضعيت بيماري هاي قلبي و عروقي در دنيا

پنجمين كنگره بين المللي پيشگيري از بيماريهاي قلب و عروق

7 الي 9 مهر 1395، شيراز - ايران

نوع ارائه: سخنراني
چكيده:

گزارش سازمان بهداشت جهاني در سال 1999 حاكي از آن است كه بيماريهاي قلبي و عروقي مسئول 59 درصد مرگ و مير ( 31.7 ميليون مرگ)  مي باشد كه در اين ميان بيماري­هاي قلبي و عروقي، سرطان­ها، ديابت، و COPD به ترتيب بيشترين علت مرگ مي­باشند. براساس همين گزارش 85% بيماري­هاي غيرواگيردار مربوط به كشورهاي با درآمد پايين و متوسط مي­باشد، 34% از كل مرگ­ها در خانمها و 24درصد از آقايان مربوط به بيماري­هاي قلبي عروقي بوده است.
زندگي شهري افزايش چاقي، ديابت اختلالات چربي و فشار خون در ميانسالان و ياحتي بزرگسالان جوان علت اصلي افزايش بيماري­هاي قلبي و عروقي بوده است.
مرگ­هاي زودرس قلبي در كشورهاي درحال توسعه خود معضلي است كه بايد حل شود به نحوي كه براساس پيش بيني سازمان بهداشت جهاني از سال 1990 تا 2020 افزايش مرگ و مير 120 درصد در خانمها و 137 درصد در آقايان در كشورهاي درحال توسعه نسبت به افزايش 29 و 48 درصدي در خانمها و آقايان در كشورهاي توسعه يافته قابل تامل است.
زندگي شهري كه پيش بيني مي­شود در سال 2025 به 61.6 درصد افزايش يابد باعث كمي تحرك، افزايش مصرف در كالري وكاهش سوخت و ساز بدن و در نتيجه افزايش سكته ­هاي قلبي و مغزي مي­ شود.

كلمات كليدي: -